כאבי שיניים

כאבי שיניים

כאב שיניים הוא אחד הדברים שעד שאתה לא חווה, אתה לא יכול לדמיין כמה רע זה יכול להיות. אתה מרגיש רצון  לדפוק את הראש בקיר רק כדי שהכאב יעלם. כאבי שיניים

מהו כאבי שיניים ואיך אנחנו יכולים לטפל ולמנוע אותו?

באופן כליי, כאב מאפשר לגוף לדעת שמשהו לא תקין.
בשן ישנם עצבים הנמצאים בתעלה הידועה "כחלל העיסה" (
pulp chamber). כאשר עצבים האלו מגורים, מתרחש כאבי שיניים. ישנ  סיבות רבות לכאבי שיניים, למשל שן יכולה להסדק ובכך לגורם לדלקת בעצב. או, כאשר ישנו חור עמוק בשן ריקבון יכול לחדור לתוך חלל העצב, וחיידקים עלולים להכנס לאזור ולגרום לזיהום. משום שהעצב נמצא בחלל סגור הזיהום מתחיל ליצור לחץ שגורם לכאבים חזקים מאוד. לעתים קרובות, חולים יגידו שהשן שלהם "מרגישה גבוהה" כאשר הם נושכים. זאת משום שמוגלה נבניית תחת השן ולמעשה דוחף את השן כלפי מעלה והופך אותו למעט יותר גבוהה לעומת השיניים הסמוכות. בסופו של דבר, המוגלה פורצת החוצה לתוך הלחי וכך גורם לנפיחות.

שימוש בתרופות להקלה על כאבי שיניים

תרופות לכאבי שינייםאם מקור הכאב הוא זיהום, אז רופא השיניים שלך ירשום עבורך מרשם לאנטיביוטיקה. אם אתה אכן תקבל מרשם אנטיביוטי, עליך לפעול על פי ההוראות בצורה מדויקית.  אם לא, הכאב עלול להיות גרוע אף יותר.

ישנם 3 סוגים בסיסיים של משככי כאבים

1. מעכבי .Cox-1

אקמול ותרופות נטולות סטרואידים (ממשפחת ה –NSAIDs ).

תרופות אלו, כמו אקמול, אופטלגין ואדוויל ניתנות על מנת להפחית את הדלקת. הם עובדים  על ידי עיכוב פעולה כימית דלקתית בגוף הידוע כ- cyclo-oxygenase 1 או COX-1. פעולה זו מפחיתה את הכאב.

2. מעכבי COX-2

COX-2 התגלה במחקר על כאב ונמצא שאינו מושפע על ידי NSAIDs. בעקבות כך פותחה קבוצה חדשה של תרופות שפעולות באופן כימי נגד  cyclo-oxygenase-2 או למניעת הדלקת. תרופות אלו מורידות את הנפיחות המקומית ומפחיתות כאב.

3.Opiods

תרופות אלו משפיעות על כאב שיניים לא על ידי פגיעה במקור הכאב אלא על ידי השפעה על מרכז הכאב במוח. תרופות כגון קודאין או מורפין ניתנים על מנת להפחית את הכאב. לתרופות אלו תופעות לוואי כגון, עייפות, סחרחורות ואפקת התמכרותי.

בכל מצב, עליך לפנות לרופא שיניים על מנת לקבל מרשם לתרופות הנכונות עבור כאבי שיניים.

Be Sociable, Share!
This entry was posted in כאבי שיניים. Bookmark the permalink.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *