הליטוזיס – כל מה שרצית לדעת על ריח רע מהפה

למה יש הליטוזיס ?

הליטוזיס הוא שם כללי המתאר ריח רע שיוצא בזמן נשיפה, גם אם המקור אינו מהפה עצמו. לריח רע מהפה השפעה משמעותית, אישית וחברתית. כ 90% מהמקרים, ריח רע מהפה מקורו מהפה עצמו. דרגת באשת הפה משתנה במשך היום בעקבות אכילה וסוגי מזון, עישון, שתיית אלכוהול ועוד.הליטוזיס ריח רע מהפה בבוקר נובע מכך שבזמן שינה, הפה חשוף לפחות חמצן ולכן ריח הפה חמור יותר עם הקימה. ריח מסריח מהפה יכול לחלוף עקב אכילה, צחצוח שיניים, ניקוי עם חוט דנטלי או שטיפת פה. מצב של ריח רע מהפה יכול להיות גם כרוני, זהו מצב חמור יותר, המשפיע עלכ 25% מהאוכלוסיה בדרגות שונות. מצב של באשת פה יכול להוביל לחוסר ביטחון עצמי ולעלות את רמת המתח בחיים האישיים והחברתיים.

מהו המקור לריח רע מהפה או הליטוזיס?

ריח רע בפה יכול לנבוע מכמה סיבות ומכמה מקומות:*חניכיים- דלקת חניכיים נוצרת כתוצאה מפעילות יתר של חיידקים בנמצאים על ומתחת לחניכיים. הליטוזיס ולשון*לשון-המקום הנפוץ ביותר לריח רע מהפה הינה הלשון. על גבי הלשון יש אוכלוסיה גדולה מאוד של חיידקים, בעיקר בחלק האחורי של הלשון. חלק זה של הלשון בדרך כלל יבש ולא מנקים אותו ביסודיות. חיידקים באזור זה ניזונים משיירי מזון ותאי עור (תאי אפיתל מתים) והפרשות מהאף. מקום זה הוא חממת גידול לחיידקים החיים ללא חמצן (אנארוביים). בתהליך פירוק המזון, החיידקים משחררים גזים בעלי ריח חריף, גזים אלה גורמים לריח רע מהפה.*הפה עצמו- צקור הריח הלא נעים מגיע מחלבונים שלכודים בפה ומפורקים על ידי חיידקים שהנמאים בפה. כתוצאה מהפירוק משתחרר מימן גופרתי האחראי על ההליטוזיס (באשת פה או ריח רע מהפה).*שקדים- כשמדובר בריח רע מהפה שקדים הם גורם יחסית נדיר. רק ב3%-5% מהמקרים הריח נובע מהשקדים. הוא נגרם עקב מבנה מכתשי באיזור השקדים שם מצטברת פסולת היוצרת מעין אבנים קטנות המורכבות מתאי דם לבנים מתים, חיידקי רוק והפה. הריח נפלט מאבנים אלה. *אף- ריח רע מהאף נגרם כתוצאה מפעילות חיידקית עקב תהליך דלקתי. האף הוא הגורם העיקרי השני לריח רע מהפה. התהליך הדלקתי יכול להגרם בסינוסים, מה שגורם למחלת הסינוסיטיס או מגורם זר. חיידקים שגורמים לדלקות אלה הם הגורם לריח רע מהפה או מהאף.*קיבה-לעיתים רחוקות הקיבה היא המקור לריח רע מהפה. הוושט, המחברת בין הלוע לקיבה, הינה צינור סגור שאינו מאפשר חזרה של מזון או ריח. בעיה כגון GERG (רפלוקס גסטרו אזופגיאלי) ,חזרה של תכולת הקיבה חוושט, עלולה לגרום להליטוסיס. GERG יגרום לא רק לריח פה רע אלא גם לצרבת.בצל ושום והליטוזיס

איך מטפלים בהליטוזיס?

טיפול בריח רע מהפה לרוב יתבצע במרפאת שיניים. אם מקור הריח הוא בדלקת חניכיים, חייבים לבצע ניקוי והסרת אבנית, ולבקש הדרכה בשיטת הצחצוח והיגיינה האורלית. אם מקור הריח הוא בשרידי נזלת שמצטברים על הלשון, רופא השיניים או השיננית ימליצו להבריש היטב את הלשון ובמקביל לטפל בנזלת.הרבה פעמים אנו ניתקלים בריח רע מהפה כתוצאה מרקבון עמוק בשיניים. שן רקובה מכילה בתוכה הרבה חיידקים פעילים אשר גורמים לריח רע. כמו כן כתוצאה מהריקבון יכול להיווצר אבצס (כיס מוגלתי) אשר יגרום לריח מסריח מהפה. בעיה אחרת שעלולה להיווצר כשיש חורים היא שמזון נתקע בין השיניים ונדחס אל תוך החניכיים, ובלתי אפשרי לסלקו ע"י מברשת רגילה. המזון נרקב, גורם להליטוסיס, חורים חדשים ודלקת חניכיים מקומית חמורה. יש לטפל ברקבון בשיניים כמה שיותר מהר כדי למנוע בעיות עתידיות.סיבה נוספת לריח רע מהפה היא תותבות לקויות ו/או לא נקיות, שרידי האוכל שנשארים על גבי התותבת ירקבו שידיפו ריח רע, כמו כן במידה והתותבת אינה מתאימה באופן מדוייק לפה, תותבת "רוקדת" , יכולה להיווצר מושבה פטרייתית- מסוג קנדידה- שתגרום לריח מסריח מפה. כדי לטפל בבעיה יש צורך בניקוי יסודי של התותבת והתאמה מחודשת לפה ע"י ריפוד מיוחד (לדוגמא), במידה והבעיה לא ניפתרת יש לשקול להחליף את התותבת.

האם יובש פה יכול לגרום לריח רע מהפה?

יובש פה בהחלט יכול לגרום לריח רע מפה, כאשר הפרשת הרוק דלילה או מועטה, אין שטיפה של החיידקים וניטרולם. הבעיה חריפה במיוחד לאחר צום, שתייה מועטה, דיבור ממושך ודיאטה חריפה ולא מאוזנת. כמו כן תרופות מסויימות , כגון תרופות נגד סכרת, תסמונת שוגרן, הקרנות וכימותרפיה, עלולות לפגוע בהפרשת הרוק, מה שיוביל ליובש פה קל עד חמור.טיפול בריח פה עקב הסיבות הנ"ל הוא הגברת כמות הרוק, למשל ע"י מציצת סוכריות חמוצות ללא סוכר. במקרים בהם יובש הפה קיצוני, ניתן להשתמש בתחליפי רוק מלאכותיים, לעיתים יש לשקול החלפת תרופות.

איך ניתן למנוע ריח רע מהפה?

מניעת ריח רע מהפה אפשרית! כדי למנוע או להפחית ברמה ניכרת את הריח מהפה יש להקפיד על הצעדים הבאים:

1.הגיינה אורלית טובה- צחצוחו פעמיים ביום עם משחת שיניים המכילה פלואוריד כדי להסיר את שיירי המזון והרובד הדנטלי, או בשמו המקצועי פלאק דנטלי הליטוזיס והגיינה אורלית

2. בקרו בקביעות אצל רופא השיניים- יש להגיע לביקרת כל חצי שנה, בזמן הביקור השיננית תבצע ניקוי והסרת אבנית, תדריך בהגיינה אוראלית ותבצע טיפול מניעתי במידת הצורך, הרופא יבצע צילומי רנטגן כדי לאבחן עששת ויקבע תוכנית טיפול במידת הצורך.

3. עישון- כדי למנוע בעיות רבות בפה כולל הליטוזיס, צריך להוריד בכמות הסיגריות ביום למינימום או להפסיק לעשן בכלל , העשן והחום הנגרם כתוצאה מהעישון גורם לפירוק חיידקים מסויימים בפה, מה שגורם לריח רע מהפה, כמו כן הריח של הניקוטין שניתקע על גבי הרקמות הרכות גורם אף הוא להליטוזיס.

4. יובש פה- יובש פה כתוצאה מחוסר שתייה או מנטילת תרופות עלול לגרום לבעיות רבות ולריח רע בפרט. כדי למנוע את הבעיה הנ"ל יש צורך להרבות בשתייה, למצוץ סוכריות חמוצות ללא סוכר ובמידת הצורך לשקול להחליף את התרופות.

5. תזונה בריאה- למרות שריח רע מהפה כתוצאה מבעיות בקיבה הוא מצב נדיר , תזונה בריאה לא יכולה להזיק אלא רק להועיל גם מבחינה בריאותית כללית וגם בנוגע לבריאות הפה -הנושא של ריח רע מהפה.

איך משפיע המזון על ההליטוזיס?

בעיקרון, כל מזון שאנו אוכלים מתחיל להתפרק בתוך הפה. כאשר המזון מתעכל הוא מעובר דרך מחזור הדם לריאות, משם יוצא האוויר שאנו נושפים. אם נאכל מזון בעל ריח עז כגון שום או בצל, הרי שצחצוח שיניים , העברת חוט דנטלי ואפילו שטיפה עם מי פה- יפתרו באופן זמני בלבד את הבעיה. הריח אינו מתפוגג לחלוטין עד שהמזונות מסיימים לעבור דרך גופכם.

מתי לגשת לרופא ?

התמשכות של ריח או טעם רע מפיכם הוא סימן אזהרה למחלת חניכיים. מחלת חניכיים נגרמת כתוצאה של רובד בקטראלי הגורם לרעלנים להיווצר בפה, מה שמגרה את החניכיים. אם לא מטפלים במחלת החניכיים יכול להיווצר נזק בלתי הפיך לחניכיים ולעצם אשר תומכת בשיניים.כשאתם מרגישים שהפה שלכם יבש מאוד וכל הטיפול המנעתיים לא עוזרים (שתייה מרובה, סוכריות חמוצות וכד'),  כניראה מדובר ביובש פה פתולוגי הניקרא בשפה המקצועית "קסרוסטומיה". אם אין כמות מספקת של רוק בפה, החיידקים והתאים המתים שנאגרים על גבי הלשון לא נשטפים וממשיכים לשגשג על הלשון, מה שיגרום לבעית ההליטוזיס ובעיות אורליות נוספות. יובש בפה יכול להיגרם כתופעת לוואי של מגוון תרופות, מבעיות בבלוטות הרוק, או נשימה מתמשכת דרך הפה. מחלות רבות אחרות עלולות לגרום לבאשת כגון: זיהומי דרכי הנשימכה כגון דלקת ריאות או ברונכיטיס, זיהומים בסינוסים,נזלת בגרון,סוכרת, ריפלוקס של בקיבה ובעיות בכבד או בכליות, קרצינומה וחוסר איזון מטבולי. לכן במידה ועשית את כל מה שצריך כדי למנוע או לטפל בריח הרע מהפה ועדיין אתה סובל מהבעיה, יש לגשת לרופא כדי לאבחן בצורה מקיפה את הבעיה ולמצוא את הפיתרון המתאים לך.

האם ריח רע מהפה זה דבר שכיח אצל ילדים?

ריח רע מהפה אצל ילדים הוא דבר די נפוץ, אפילו החל מגיל שנתיים. אם הריח בא מכיוון הפה ולא האף, ראשית הקפידו על צחצוח נכון של שיני הילד. אם למרות הצחצוח היסודי עדיין יש ריח, הליטוזיס ילדיםכניראה שהוא בא מגב הלשון. ניתן לבדוק זאת ע"י הסרה עדינה של השכבה הצהבהבה מגב הלשון לכיוון הגרון והרחתו. כמו כן ריח רע מהפה לילדים יכול לנבוע מטפטוף של נזלת מהאף שמצטברת על הלשון ונרקבת שם. זהו תהליך שמתרחש גם אצל הילדים וגם אצח המבוגרים. מומלץ שרופא יבצעע את הבדיקה הנ"ל, כך הוא יוכל להמליץ על מומחה המתאים במידה והריח לא נעלם.  אם הריח מגיע מאזור האף כדאי לפנות למומחה אף אוזן גרון, שבין היתר יחפש נוכחות של גופים זרים, כגון חתיכות נייר טואלט,תירס,זרעים,ספוג וכד', שילדים קטנים לפעמים לדחוף לאף.

מה יכול לגרום להליווזיס אצל תינוקות?

ריח רע מהפה אצל תינוקות נפוץ בעיקר במצב בו מבלי שנשים לב הפעוט החדיר חפץ קטן כולשהו לתוך האף. החפץ מתחיל למשוך חיידקים שגורמים לריח רע מהפה. במצב הזה בדרך כלל, אבל לא תמיד, יש הפרשה לבנה צהבהבה או דמית מהנחריים. הסיבה העיקרית השנייה לריח רע מהפה לתינוק היא טפטוף של נזלת שמצטברת על גבי הלשון. מצב זה קורה כשיש לילד אלרגיה, הצטננויות חוזרות או זיהומים כרוניים בסינוסים. כמו כן ריח רע מהפה אצל תינוקות יכול להיגרם מנשימת פה, כשהפוליפים מוגדלים, הילד נוטה לנשום דרך הפה ולא האף, נוצר יובש בפה, מה שגורם לריח רע מהפה.

למידע נוסף, ובכל שאלה נא להתקשר  02-6798040

This entry was posted in ריח רע and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>