הנקה ויתרנות לילד וקשיי הנקה

לשון קשורה, כאבי הנקה ופרנום
נובמבר 5, 2012
יובש הפה וסרטן הפה
דצמבר 25, 2012

 

חשיבות ההנקה!

מדוע חשוב להניק?

ההנקה הינה בין הפעולות הטבעיות והמועילות ביותר שאם יכולה להעניק לתינוקה. הנוגדנים המתפתחי יתרונות הנקהבעת הלידה והחומרים המזינים המצויים רק בחלב האם הוכחו כיעילים במניעת מספר מחלות ילדות. יתרונות ההנקה הם ערך בלתי יסולא בפז, למעשה נכונה האמרה שאין פעולה אחרת שאם יכולה לנקוט על מנת להשפיע על בריאות תינוקה בהווה ובעתיד מלבד הנקה.

עם זאת, לעיתים ההנקה נחשבת בחברה כמיותרת. אמהות צעירות מולכות שולל להאמין כי תחליף להנקה הינו הולם ושווה ערך לחלב אם, אך למעשה תחליף מוצלח ככל שיהיה עם תוספת ויטמינים, מינרלים ותוספי מזון עדיין הינו נוסחה כימית.

חלב האם הינו היחיד שמותאם באופן מושלם לתינוק,זוהי נוסחת הטבע המבטיחה את בריאות ואיכות חיי התינוק ומשפיעה על התבגרותו. עבור רוב התינוקות במיוחד תינוקות פגים,חלב אם קל יותר לעיכול מתחליף חלב אם. החלבונים המצויים בנוסחת התחליף עשויים מחלב פרה, קיבת התינוק צריכה זמן להסתגל ולעכל אותם.

הנקה ויתרונות לילדכמו כן, בחלב האם מצויים תאים, הורמונים ונוגדנים שנועדו להגן על התינוק מפני מחלות- הגנה זו ייחודית לחלב אם ולא ניתנת לחיקוי באמצעות נוסחה שאינה מסוגלת להתאים את המבנה הכימי של חלב אם אנושי. מלבד היתרונות הפיזיים, להנקה יתרון מוסף והינו הפן הרגשי. ההנקה מקדמת ויוצרת קשר מיוחד בין האם לתינוק המתבטא באופן פיזי ורגשי כאחד. בהנקה נוצר מגע פיזי, העברת חום גוף לתינוק והגברת תחושת ביטחונו. כמו כן, פעולת ההנקה מחייבת לקיחת פסק זמן מהאם ומעניקה לאם תחושת רוגע, שלווה וקרבה לתינוק.

קשיי הנקה

לעיתים מתגלה קושי בהנקה, התינוק מתקשה לינוק באופן טבעי מאימו. אחד הגורמים הנפוצים מכונה: לשון קשורה"לשון קשורה" המכונה גם כ- ankyloglossia . תינוקות בעלי "לשון קשורה" מתקשים להזיז את לשונם באופן חופשי ומתקשים לינוק בצורה יעילה בשל מיקום ה-frenulum –הקרום המחבר את בסיס הלשון לרצפת הפה. ב"לשון קשורה" הפרנולום מחובר באדיקות ללשון מבסיס הלשון עד לקצה. תינוק בעל "לשון קשורה" מתקשה בשאיבת החלב ויונק פחות, דבר שיכול לפגוע בכמות ייצור חלב האם.

 

ניתן לטפל בבעיית "לשון קשורה" ולהעניק לתינוק ולאם חוויית הנקה קלה, יעילה וטובה.

הטיפול המקובל הינו: "חיתוך"/ "קיטום" הפרנולום באמצעות מספרים כירורגיות או על ידי לייזר, בכדי לשחרר את הלשון. הליך זה קרוי: frenotomy ומשכו מספר שניות בודדות. בתום ההליך ניתן להניק באופן מיידי והתינוק מרגיש נינוח ורגוע.

 האם תינוקך מתקשה לינוק?

הינך יכולה לקבל חוות דעת, אבחנה וטיפול אצל ד"ר ארי גרינספן- רופא שיניים בירושלים.ד"ר גרינספן מכיר בחשיבות ההנקה, מנוסה בתהליך ה- frenotomy, ובעל ניסיון נרחב בנושא.

 

 

Ari
Ari